Silnik to serce samochodu. To on umożliwia jazdę i odpowiada za szereg funkcji dodatkowych. I choć oczekuje się od niego bezawaryjności, w wyniku różnych czynników może się zdarzyć, że na kokpicie może zacząć świecić kontrolka sugerująca awarię. I choć nie zawsze wskazuje ona na coś poważnego, nie należy jej bagatelizować. Niekiedy może się bowiem okazać, że konieczny będzie specjalistyczny remont silnika. Dowiedz się, jak długo może on potrwać.
Kiedy remont silnika jest konieczny?
Silnik to jednostka napędowa pojazdu, która odpowiada za jego ruch oraz warunkuje pracę licznych podzespołów. I choć przechodzi on szereg testów i powinien charakteryzować się długą żywotnością, niekiedy dochodzi do jego awarii. Taki stan rzeczy najczęściej spowodowany jest niewłaściwą eksploatacją samochodu, nieodpowiednim serwisowaniem, a także bardzo dużym przebiegiem. Do najczęstszych przyczyn awarii należy uszkodzenie rozrusznika lub pompy paliwowej. Powodem problemów może być także zablokowanie wtryskiwaczy lub awaria stacyjki albo przycisku start.
Jeśli okaże się, że uszkodzenie jest poważne, można zdecydować się na zakup nowego silnika, jednak na ogół jest to zupełnie nieopłacalne, ponieważ jego cena może przewyższać koszt samochodu. Lepszym rozwiązaniem jest specjalistyczny remont.
Diagnostyka silników Cummins
Jednym z największych producentów silników spalinowych jest firma Cummins. I choć te jednostki napędowe są chętnie wybierane do wielu pojazdów ze względu na ponadprzeciętną trwałość, one również mogą ulec naturalnemu zużyciu. W takiej sytuacji konieczny może okazać się remont poprzedzony diagnostyką komputerową. Test diagnostyczny, który trwa około godziny pozwala znaleźć wszelkie nieprawidłowości dotyczące pracy układów lub podzespołów. Dodatkowo potwierdza się go za pomocą weryfikacji technicznej, która pozwala porównać podzespoły z podanymi przez producenta informacjami na ich temat. Test diagnostyczny jest również podstawą do ustalenie zakresu naprawy.
Ile trzeba czekać na naprawę silnika?
Trudno jednoznacznie określić czas remontu silnika, ponieważ wszystko to zależy od stopnia jego uszkodzenia. Trwający godzinę test diagnostyczny wskaże przyczynę awarii, na podstawie której będzie można oszacować, ile trzeba czekać na naprawę. Może to być zarówno jeden dzień, jak i tydzień, choć w przypadku poważniejszych usterek może się zdarzyć, że trzeba będzie poczekać nieco dłużej. Proces odbudowy całego silnika realizowany przez centrum odbudowy Cummins trwa natomiast 35 dni. I choć niekiedy trzeba się uzbroić w cierpliwość, wyremontowany silnik i możliwość bezawaryjnej jazdy powinny być wystarczającą rekompensatą tych niedogodności. Argumentem przemawiającym za tym, że warto wykonać diagnostykę silników Cummins i w razie potrzeby poddać je naprawie jest także fakt, że działanie tego typu będzie znacznie tańsze niż zakup nowej jednostki napędowej.
Zapraszamy po więcej informacji: remont silników Cummins.